Baskın Oran

“Ulusalcı” terörü Bilkent’te…

Önce internette dolasan su mektubu aynen vereyim (yalnizca gönderenin adini siliyorum):

From:<>
Reply To: kibriskuvayimilliyecephesi@yahoogroups.com
Subject: [KKMC] Bilkent Üniversitesi’nde Kürtçülük
Sent: Saturday, February 4, 2006 12:30 AM
sizleri bir konuda bilgilendirmek istiyorum.

Bilkent Üniversitesinde “state theory” [devlet kurami] adli dersi veren Diemut Majer adli bir profesör dönemin ilk dersinde ögrencilerine Avrupa’nin tarihsel gelisimini gösteren bir harita göstermistir. Fakat sinifta bulunan dikkatli bir arkadasimiz bu haritadaki bir hatayi farketmis.

Hata ise oldukça büyük: Bilkent gibi seçkin bir üniversitede bir ögretim görevlisi derste Türkiye üzerinde bir bölümün Kürdistan olarak gözüktügü haritayi ögrencilerine ders anlatirken kullanmaktaydi.

Bu dikkatli arkadasin uyarisiyla arkadaslar hocaya bu olayi sordugunda bayan Majer “biz buraya böyle diyoruz” gibi daha da anlamsiz bir takim sözle kendini savunmaya geçmis. Daha sonra sinifta kargasa çikmis ve bazi ögrenciler sinifi terk etmis, fakültenin diger hocalari sinifa gelmis ve bölüm dekani da bu olayi duyunca daha da sinirlenmistir. Bunun üzerine sinif dagitilmis.

Bayan Majer ise piskin piskin bir sonraki derste (hemen ardindaki ders) baska bir sinifa o haritayi kullanmadan dersi anlatmaya devam etmistir.

Hepimiz okul/fakülte yönetiminin /dekanligin bir seyler yapmasini, ögretim görevlisinin okuldan uzaklastirilmasini beklerken aldigimiz haberlere göre hocaya sadece bir uyari verilmis.

Bu dersi alana 4. sinifta olan arkadaslarimiz derse devam etmek zorundalar. State Theory adli dersi alan arkadaslarimizin bazilari derse bundan sonra girmeyecekler protesto amaçli olarak.

Artik kendi üniversitelerimizde kendi hocalarimiz bizlere Kürdistanli haritalar göstermekteler ve bunun engellenmesi gerektigine inaniyorum. Bu yüzden asagidaki adres bilgilerine Diemut Dajer hakkinda sikayet e-postasi atabilirsiniz. Böylece tepkimizi ortaya koymus oluruz. Bilkent’te milli hassasiyeti ile ortaya çikmis ufak bir  arkadas grubuyuz, sizlerin de yardimina ihtiyacimiz vardir. Umutlarimizi bosa çikarmayacaginizi umuyorum. Bu e-postayi çevrenize yayarak da kamu oyu olusturmamiza yardimci olabilirsiniz. Saygilarimla…

AB’YE HAYIR! VAR OLSUN 82. IL MÜCAHIT KIBRIS!

***

Türkiye’nin en burjuva üniversitesinde patlatilan rezaleti görüyor musunuz? Alman profesör hanim 17. yüzyili anlatirken bir harita gösteriyor. K.Mezopotamya bölgesinde “Kurden” (Kürtler) yaziyor (Birgün, 9 Subat). En iyisi, bu mektubu bana yönlendiren Mülkiyeli arkadasima sicagi sicagina yazdigim cevabi asagiya almak:

***

Yâ Hû! Avrupa’nin tarihsel gelisimini anlatirken gösterilen tarih haritasi demek, bu bölgeyi Kürdistan olarak yazan harita demek. Çünkü tarihte bizim dogu-g.dogu bölgesi, K.Irak ve bati Iran da dahil olmak üzere, Kürdistan adini tasidi. Üstelik bu terimi ilk kullanan da, 12. yüzyilda B.Selçuklu Sultani Sancar’dir.

Bu bölgenin Osmanli’ya düsen kismi 20.yüzyilin basina kadar bizde de “Kürdistan” olarak geçti. Bu terim yerine Vilayat-i Sarkiye’nin gelmesi, H.Cahit beyin (Yalçin) gayretleriyle, 1910’lardadir. Ondan sonra S.Anadolu, D.Anadolu, D. ve GD. Anadolu, Kalkinmada Öncelikli Yöreler, Sikiyönetim Bölgesi ve nihayet OHAL bölgesi. Lâ havle ve lâ kuvvete!

Ben de Mülkiye son siniftaki Uluslararasi Güncel Sorunlar dersimde Kürt Sorunu’nu 4-6 saatte anlatirken bir sürü saydam harita kullanirim. Bunlardan bir tanesi, Tarihsel Kürdistan; bir digeri Kürt internet sitelerinin denize açilim göstermeyen Kürdistan haritasi; bir üçüncüsü de “Böyle bir civan ülke denize mutlaka çikabilmeli” mantigiyla denize de çikis veren harita.

Tekrar yâ hû: Bir üniversitede hoca, istedigi seyi cani nasil isterse öyle anlatir. Istedigi malzemeyi kullanir. Ögrenciler de istedikleri konularda edep dahilinde itiraz ederler, tartisilir. Istemeyen, protesto mahiyetinde derse girmez. Ama, hangi ülkedeyiz be, ögrenci nasil kalkar da hocanin anlattigi ders nedeniyle görevinden alinmasi için yönetime gidip utanmadan arlanmadan ihbar eder? Üstelik sirkatin söyler gibi oraya buraya yazip, destek istiyor. Bu zavalli çocuklara önce üniversitenin ne olup olmadigi dersini okutmak lazim. Bizim Mülkiye’dekiler herhalde vatan haini de, “Sayin Muhbir Vatandas”lik yapmak bunca yildir akillarina gelmedi.

Ülkedeki paranoya havasi bakar misin nerelere geldi?

***

Sonuç? “Uyari” verildigi falan yalan. Üniversitede sorusturma komisyonu çalismasina devam ediyor. Hanim profesör ise ülkesine çekip gitti. Hakli; ne ugrasacak. Kendi ülkesi degil ki bizim gibi inançla mücadele etsin…

Önceki Yazı
Sonraki Yazı