Baskın Oran

Haberlerden bir demet…

Biriken sürüyle işin hiç olmazsa bir kısmını temizlemek için, yarıyıl tatili de başladığı halde, Bayram’da Ankara’da oturdum.

Yarın, işlerin geri kalan kısmını da alarak, on gün kadarlığına “hanımın memleketi”ne, Bodrum’a gidiyoruz. “Kumbahçe Derneği”nin yönetim “oda”sının açılışını yapacağız. Yazarım size.

Size bugün giderayak bakın ne yazayım dedim: Yeni yılın girişinden bu yana işaretlediğim ve Feyhan’ın kesip dosyaladığı anlamlı haberlerden bir demet!

Dosyalarına dağılmadan ve kimini gruplaştırarak. Uluğbay gerginliği, İran’daki aydın kıyımı, Ecevit ile Cavit (Entelektüel Cavit) paralelliği ve TBMM’deki cuma namazı arası gibi daha önce yazmış olduğum konular dışında…

Bazılarının altına, şeytanın aklıma getirdiğini de parantez içinde iliştirivereyim mi?

* * * * * *

İsviçre’de TRT-İNT’in kablolu yayından çıkarılarak yerine terör örgütü PKK’nin televizyonu MED-TV’nin konması, Türkiye-İsviçre ilişkilerini krize soktu”.

“Ankara, sözde “Sürgünde Kürt Parlamentosu”nun İspanya’nın Bask bölgesinde toplanmasını engellemek üzere harekete geçti”.

(Hani, “kaçmaktan kovalamaya vakit bulamamak” diye bir deyim vardır. Acaba, bir Dışişleri Bakanlığı daha kursak mı? Çünkü diplomatlarımız bu saçmalıklarla uğraşmaktan, esas işlerini yapamaz hale geldiler…)

* * * * * *

“Adalet Bakanı H. Denizkurdu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde Türkiye aleyhine açılan çok sayıda davadan şimdiye kadar yirmisinin kaybedildiğini ve bunlar için büyük tazminatlar ödendiğini açıkladı”.

“H. Denizkurdu’nun ‘militan sağ’ oldukları gerekçesiyle görevden almış olduğu Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürü Faruk Bal, Ceza ve Tevkifevleri Daire Başkanı Sadık Yakut ve Yüksek Müşavir Üzeyir Termeli görevlerin istifa ederek MHP’den aday adayı oldular”. (Nazım Alpman, Gazetepazar).

(Anımsatma: Denizkurdu da yeni kabineye alınmamıştır).

* * * * * *

“1999’da Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesi 173 trilyon. Buna Diyanet Vakfı bütçesi ile diğer bakanlık ve kuruluşların din hizmetlerini de ekleyince 300 trilyonu geçiyor. Bu arada, Dışişleri bütçesi 115 trilyon”. (Cemal Şener, Cumhuriyet).

“Isparta’nın Modernevler mahallesindeki caminin minaresi Turkcell reklamı için yıllık 12 milyar liraya kiraya verildi. Bu paranın Modernevler Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneğine kalacağı belirtildi” (Şevket Karahan, Milliyet).

(Türkiye Cumhuriyeti laik bir devlettir!)

* * * * * *

“Konya Selçuk Üniversitesinde görevlerinden istifa eden 11 öğretim üyesinden 9’u MHP’den, 2”si de FP’den milletvekili aday adayı oldu”.

“İlahiyat fakültelerinin eğitim programlarını yenileyen YÖK, bu fakülte mezunlarının öğretmen olmalarını zorlaştırıyor”.

(Yorumsuz.)

 

* * * * * *

“Genelkurmay’ın ‘PKK Terörizmi’ adlı raporunda PKK iddiaları cevaplandırılırken, ‘Kürt dili ile eğitim ve TV yayınları 5 ayrı lehçe, çok sayıda ağız farklılığı nedeniyle pratikte mümkün değildir’ denildi”.

yi ya, madem yapamazlar, bırakın Kürtleri yapsınlar da görsünler; şeytan azapta gerek! Haa, yapabilirlerse, demek ki bu konuda da yanılmışız.)

“Yunanistan’da lise öğrencilerinin boykotu sırasında yakalanan bir öğrenciyi tartakladıktan sonra saçını kesen polis memuru ‘İşkence yöntemlerine başvurmak ve insan gururunu rencide etmek’ suçlamasıyla görevinden alındı. Hakkında dava açılıyor”. (Stelyo Berberakis, Sabah).

(Külliyen yorumsuz.)

* * * * * *

“New York’daki İnsan Hakları İzleme Grubu, Öcalan’ı sivilleri öldürmek gibi insanlığa karşı suçlar işlemekten mahkemeye vermediği için İtalya’yı kınadı.

Kasım ayında Başbakan D’Alema’ya bir mektup gönderen Grup, Öcalan’ın yalnızca 1992-95 arasında en az 768 ferdi cinayetten, ayrıca 360 kişinin hayatına sebep olan 25 kitlesel cinayetten sorumlu olduğunu bildirdi.

Grubun Avrupa ve Orta Asya Bölümü Başkanı Holly Cartner: ‘Türk hükümetinin, insan hakları ihlalleri yapan güvenlik kuvveti mensuplarını kovuşturmasını defalarca istedik. Bu yapılmış olsaydı, şimdi Öcalan olayında Türkiye çok daha büyük bir uluslararası sempati toplardı. Fakat her iki durumda da, uluslararası hukuka göre, bir tarafın sebep olduğu ihlaller diğer tarafınkini hiçbir biçimde haklı gösteremez’ dedi.”

Birader, bunun ardından da yorum yapılır mı?

Önceki Yazı
Sonraki Yazı