Baskın Oran

Çeçenler ve teoriler!

Bu gece (çarşamba) Ülkü ve Haldun Özen’in evinde hindi yiyoruz, Haldun hocam dedi ki:

“Bu hafta Çeçenlerin gemi kaçırmasını yaz!”

Başından alayım. Yılbaşında İzmir’deydim ya, oradan evime telefon edip  telesekreterimi dinliyorum, baktım mesajlardan biri de Ülkü’den:

“Bu akşam bize gel, dana kadar bir hindi var!” diyordu. Dün yine konuştuk. “Hindinin yarısını senin için buzluğa kaldırdıydım, yarın gel de halledelim!” dedi. Bu geceki ziyafet oydu.

Yediğin içtiğin senin olsun, sen önce yazını yaz diyorsanız, peki yazayım, Haldun Hocaya şöyle sordum:

“Nesini yazayım Çeçenlerin? Gazeteler yazmış işte”.

“Türk milliyetçileriyle araları ne olacak, onu yaz!”

Sahi yahu!

Bizim “milliyetçiler” ve “mukaddesatçılar” komşu (yada uzak, fark etmiyor) ülkelerdeki Türk azınlıklarla  pek ilgileniyorlar ya, Türklerle ilgilenmekle kalmayıp Bosna başta olmak üzere bilumum Müslüman azınlıkları da korumaya altına aldılar ya, tabii Çeçenleri de destekleyecekler. Ne de olsa din kardeşlerimizdirler ve “Moskoflara” karşı direnmektedirler.

İş buraya kadar yağ-bal.

Ama, bundan sonrası balçık. Şimdi Çeçen kardeşlerimiz bir Türk gemisi kaçırdılar. İçinde 45 de Türk var. Hoş, “Bizim Türklerle bir sorunumuz yok” diyorlar ama, feribotu İstanbul Boğazına götürüp, Türkleri indirip,  gemiyi Boğazda havaya uçuracaklarını söylüyorlar.

Biz Boğazlardan tehlikeli olur diye Rus gemisi geçirmemek için Montrö’de türlü-çeşitli canbazlıklar yapmaktan bihaller oluyoruz, Çeçen kardeşlerimiz kalkıp Boğazda gemi uçurmaktan bahsediyor!

“Efendim, uçuracakları falan yok, maksatları Rusları biraz ırgalamak!”

Yaa, öyle mi efendim? Gemiye girerken rıhtımdaki binaları gelişigüzel yaylım ateşine tutmak da mı Rusları ırgalamak için? Komiser Rahmi Tunca’yı sırtından ve ayağından silahla yaralamışlar, bu da mı Rusları ırgalamak için?

“Efendim, Moskof’a karşı eylem yaparken kaza olmuş!”

Yok yahu, canlarım benim! Siz hani Türk-İslam Sentezcisiydiniz? Ne cici sentez aman bu böyle? Var mı özbeöz Müslüman-Türk evladını yaralayan, son Müslüman-Türk Devletini (pardon, KKTC’yi unutuyordum, sondan bir evvelki Müslüman-Türk Devletini diyecektim) bunca mesarife  sokan herifleri savunmak?

Üstelik, farzet ki o altı kişiden birinin Lâzlık, pardon, Çeçenlik damarı tuttu, olmayacak iş mi, çekti bombanın pimini, uçurdu Boğazda gemiyi. Naapaaksınız, kimin tarafını tutacaksınız, hele bi deyiverin! Hangi noktadan önce Çeçenlerin, hangi noktadan sonra özbeöz Müslüman-Türklerin?

Sovyet İmparatorluğunun dağılmasıyla birlikte bizim Turancılar ile İslamcılara  gün doğdu.

Turancılar derhal  “Kiralık Rahim Teorisi”ni uygulamaya koydular. Türkiye’de yapamadıkları silahlı idmanları, sağlayamadıkları eğitimi özellikle Elçibey Azerbaycanında yaptılar ve sağladılar,  yurda dipçik gibi döndüler.

Şimdi ne mi yapıyorlar? “Doğu”da Kürtleri iyice Türk düşmanı yapmak için Özel Tim’de vatan görevi yapıyorlar! Özel Tim dağıtıldığında seyret sen gümbürtüyü!

İslamcılar ise gene derhal, ama başka bir teoriyi uygulamaya soktular: “Reeksport Teorisi”! Suudi Arabistan’dan doğrudan doğruya ithal etmekte zorlandıkları şeriatçılığı, “via Bosna”, Bosna üzerinden kolayca ithal etmeye başladılar. Sırpların her bir Boşnak’ı öldürüşünde Türkiye’de de Refah’ın “oy kontörü” şak şak atıyor!

İlahi Haldun Hocam! Yedirdin hindiyi, açtırdın kutuyu, söylettin kötüyü!

Önceki Yazı
Sonraki Yazı