Baskın Oran

Ah, bi yargıç olsaydım!

Yanlış fakülte okumuşum. Mülkiye yerine Hukuk’a gidip yargıç çıksaydım ülkeme çok daha iyi hizmet verebilirdim. Aşağıda, gazete haberlerini ve verdiğim kararları okuyacaksınız.

***

Mesrob II konuştu: ‘Al Türk milliyetçiliğini, vur Ermeni milliyetçiliğine (Milliyet, 10.03.07). Karar: “Patrik’in, Ermenilere benzetmek yoluyla Türklüğe (TCK 301/1) ve Anayasanın başlangıç bölümündeki Türk milliyetçiliğine hakaretten tecziyesine…”

Mesrob II’ye epostayla hakaret eden iki kişi para cezasına çarptırıldı (Radikal, 10.03.07). Karar: “İlgili savcı ve yargıç hakkında,  Türk düşmanlığını tahrik suçundan ihbarda bulunulmasına…”

Harput Ermenilerinin tehciri hakkında İngiliz Ermeni tarihçi Ara Sarafyan’la ortak çalışacağını açıklamış bulunan TTK Başkanı Prof. Halaçoğlu “Arşivlerde kayıt yok” diyerek vazgeçti (Radikal, 10.03.07): Karar: “Halaçoğlu’nun Ermeni teröristlerle işbirliği yapmaktan tecziyesine, ayrıca, Ermeniye gösterip gösterip fırsat vermemekten kendisine Üstün Hizmet Madalyası tahsisine…”

Erzurum Aşkale’nin 89. kurtuluş yıldönümünde sahnelenen ve bir Türk ailesinin yıllarca yanlarında çalışan iki Ermeni tarafından öldürülmesinin canlandırıldığı “Kurtuluş” piyesinde kullanılan ifadeler hakkında Belediye Başkanı Ahmet Yaptırmış ‘Arkadaşlar doğaçlama yaptılar ama dozunu ayarlayamamışlar’ dedi (Radikal, 04.03.07). Geçen yılki törende süngülenmek üzere kimsenin Temsilî Ermeni olmak istememesi üzerine 10 YTL karşılığı Ermeni arandığı medyaya yansıyan Erzurum’un Ilıca ilçesinde bu yıl Ermeni çeteciler rol almadı (Milliyet, 12.03.07). Toplu Karar: “Başkan Yaptırmış’ın ve Ilıca Kaymakamı Cihan Demirhan’ın milli hisleri zayıflatmaya teşebbüsten tecziyesine…”

***

Nesin Vakfı yöneticisi Prof. Ali Nesin: “Bu da Aziz Nesinlik değilse ne Aziz Nesinliktir? Suçsuz çocuklarımı işkenceci devlete ihbar etmedim suçlamasıyla mahkemeye verildim” dedi (Radikal, 12.03.07). Karar: “Suçlanan gençlere yataklık yapmaktan ve ayrıca Aziz Nesin’in oğlu olmaktan, Ali Nesin’in tecziyesine…”

***

Beyoğlu’nda “El Kadı-Tayyip Elele” pankartı açan Kemal Kerinçsiz hakkında “hükümete hakaret”ten (301/2) savcılıkça dosya düzenlendi. Kerinçsiz: “Ama biz 301’in Türklüğe hakaret bölümüne (301/1) vurgu yapmıştık” dedi. Karar: “Dosyayı düzenleyen savcı hakkında Türklüğe dolaylı hakaretten dava açılması için ihbarda bulunulmasına, K.Kerinçsiz’e hazırcevaplığından ötürü Aziz Nesin Ödülü tahsisine…”

***

Org. İlker Başbuğ: “Askerî ihtiyaçlar gerektirdiği zaman, Türkiye K.Irak’a karşı uygun göreceği tedbirleri her zaman alabilir” dedi (Radikal, 11.03.07). Karar: “Org. Başbuğ’un, ABD’nin bile batağa saplandığı bir yere TSK’yı sokup tehlikeye atmaya teşebbüsten ve sonuç olarak dolaylı terör örgütü propagandası yapmaktan tecziyesine, ayrıca, burada “sıcak takip” kavramına girecek bir durum olmaması sebebiyle kendisine uluslararası hukuktan “sıfır” verilmesine…”

***

H.Celal Güzel “Türkiye’deki Kürtler en fazla 6,5 milyondur, bu da sadece % 8,5 demektir” diye yazdı Karar:  “H.C.Güzel’in Anayasanın 3. maddesindeki “…milletiyle bölünmez bir bütündür” ve 66. maddesindeki  “…herkes Türk’tür” ifadesine muhalefetten ve ayrıca bölücülük yapmaktan tecziyesine…”

***

Öcalan’a “sayın” diyen DTP’li Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk’a “suçu ve suçluyu övmek”ten 1,5 yıl, Sedat Yurttaş’a 6 ay ceza verildi (Radikal 08 ve 10.03.07). Karar: “İlgili şahıslara bir de bölücülükten ceza verilmesi, ayrıca, “sayın” kelimesinin İngilizcedeki karşılığının “sevgili (Dear)” olduğu yolunda duyumlar alındığından, bu kelimeyi kullanmak sebebiyle cezanın üçte bir oranında artırılması için ilgili mahkemeye tezkere yazılmasına…”

***

Fenerbahçe’nin eski başkanı Ali Şen: “Derim ki Kürdistan kurulsun. Erbil başkent olsun” dedi (Fox TV). Karar: “A.Şen’in bölücülükten ve ayrıca mahcur kişileri kendisiyle aynı kötü yola sevk etmekten tecziyesine…”

***

Şemdinli iddianamesinde kimi asker kişileri gündeme getirmek nedeniyle meslekten ihraç edilen, eski Van Savcısı Ferhat Sarıkaya ikinci kez tazminata mahkum edildi (Radikal, 21.03.07). Karar: “F.Sarıkaya’ya ekmek de satılmaması için Van ili fırıncılarına tezkere yazılmasına…”

***

1977’de ODTÜ’de jandarma tarafından vurulan oğlu Ertuğrul’a ağlamaktan kör olan Ayşe Karakaya (73), bu yıl mezar başında “suçu ve suçluyu övmek”ten TCK 215 gereğince 2 yıl hapis istemiyle mahkemeye verildi (Radikal, 14.03.07). Karar: “Anne Karakaya’ya bir yukarıdaki cezanın tatbiki amacıyla memleketi Salihli’deki fırıncılara tezkere yazılmasına…”

***

…temyiz yolu açık olmak üzere karar verdim. Beğendiniz mi?

Önceki Yazı
Sonraki Yazı