Baskın Oran

Sinir ötesi

 

Girişi de çıkışı da fevkalade sinir bir operasyon yaşadık.

Girişi sinir, çünkü niye girdiğimiz meçhul. Hani, 1983’ten beri yaptığın yaklaşık 30 operasyon zırnık kadar sonuç vermiştir, girersin. Üstelik o sıralarda Çekiç Güç’ü uzatalım diye ABD etrafımızda dönüyor, Barzani de fiilen yardım ediyordu.

Onun içindir ki, ‘Kamuoyu bu kadar provoke edildi, havadan dağı-taşı ufalayalım da ufunetimiz insin bari’ dedim (ve kampanya destekçilerimin ufunetini kabarttım). Çünkü karadan girmek imkansızdı. 2003 ABD işgalinden sonra bitmişti girmek falan. Çünkü ABD bir de K. Irak Kürtlerini başına saramazdı. O kadar ki, Bakan Babacan 19 Şubat’ta “Kara harekâtı opsiyonu açık” deyince kimse değil inanmak, duymadı bile.

Böylesi bir durumda, artık anlayınız nasıl bir ulusalcı sarhoşluktur ki, kimsecikler düşünmedi: “ABD 2003’ten beri Türkiye’ye ilk defa izin (+muazzam istihbarat+İsrail Heron uçakları) veriyor; niye acaba?”

Cevap, Radikal’in 02.02.08’de aktardığı çok ilginç NY Times analizinde olmasın? Aşırı Kürt istekleri sonucu Irak’ta petrolden sonra bütçe yasası da çıkmaza girince istikrar için ABD’nin Kürt etkisini azaltması gerektiğini yazıyordu. Sakın, ortada fena halde bir kullanılma durumu olmasın?

Girişi sinir, çünkü ABD ve İsrail’in eline bu kadar muhtaç bir operasyon tarihte yaşanmadı.

Çıkış, giriş’ten bile sinir

Devletimizin harekâtını yorumsuz özetliyorum.

21 Şubat: Başlıyor. 1974 Kıbrıs çıkarmasındaki gibi ülke birlik-beraberlik içinde. Basın, Gen.Kur. tarafından dağıtılan foto ve haberleri yetiştiremiyor. Baykal “TSK’nın eli-kolu tutulmasın” diyor. Uluslararası ortam sakin.

“Akortsuz” tek ses, TV’de Ebru Gündeş’e sinirlenen Bülent Ersoy’dan: “Başkalarının savaşı için evladımı harcayamam. Oğlum olsa askere yollamazdım. O zaman bütün analar doğurun, verin toprağa. Bu mu yani?”. Çocuğu yok. Olmayacak da. Siyasette bezi de hiç olmadı. Sivil toplum örgütlerinden destek yağmaya başlıyor. Arkasından, Popstar Alaturka’ya RTÜK’ten derhal uyarı cezası, kendisine de “Halkı askerlikten soğutma”dan (TCK 318; cezası 3 yıla kadar) savcılık soruşturması. Ersoy devam edecek ve çok ilginç şeyler söyleyecek: “Ölüm yerine çözüm demek suçsa beni assınlar. Doğru söylüyorsam da onore etsinler”. Ve, NY Times haberini okumuşcasına şöyle bitirecek: “K. Irak’taki petrol zenginlikleri yüzünden bu oyunu oynamaya mecbur bırakılıyoruz” (Radikal, 28.02.08).

27 Şubat: “Hedef Kandil” türünden manşetlerle geçen günlerin ucunda, uluslararası sabırsızlık patlak veriyor. Hindistan’da bulunan ABD Savunma Bakanı Gates: “Süratle bitirilmeli”. Davutoğlu’ndan cevap: “Üsler elimine edilene dek bir çekilme takvimi yok”.

28 Şubat: Bush Washington’dan ve Gates Ankara’dan: “Mümkün olduğu kadar çabuk çıkmalı”. Erdoğan’dan cevap: “Hedeflere ulaştıktan sonra döneceğiz”. Büyükanıt’tan cevap: “Kısa süre izafi bir kavram. Bazen 1 gün, bazen 1 sene olabilir”. V. Gönül’den: “Ne kadar gerekirse o kadar kalacağız”. ABD saatiyle akşam itibarıyla Bush’tan tekrar demeç: “Kısa sürede çekilmeleri gerek”. Dönüş yolunda ABD Hava Kuvvetleri jetinde Gates: “Mesajı aldılar çünkü dört kez işittiler”.

29 Şubat: Erdoğan’ın “Harekât kararlılıkla devam etmektedir, hedeflere ulaşılınca duracaktır” konuşması saat 13.17’de AA abonelerine geçiliyor. Fakat biraz önce, saat 12.40’ta Irak Dışişleri Bakanı Zebari Türk birliklerinin çekildiği haberini vermiştir. Korg. Taşdeler, Erdoğan’la görüşüyor, Başbakanlık Basın Bürosu metni iptal ediyor. Saat 15.08’de de Gen. Kur. açıklaması: “Birliklerimiz arazi arama ve taramaları yaparak, 29 Şubat 2008 sabahı itibarıyla yurtiçindeki üs bölgelerine dönmüşlerdir”. Erdoğan’ın yeniden banda alınan konuşması 21.00’de: “Harekâtın başlangıç ve bitiş takvimini askerî gerekçe ve ihtiyaçlara göre Gen. Kur. Başkanlığımız belirlemiştir. Harekât, planlamaya uygun olarak başlangıçta öngörüldüğü şekilde tamamlanmıştır”.

Dediğim gibi, nasıl ve neden çekildiğimize oturup siz karar verin. Herhalde devletin sivil ve askerî yetkilileri yalan söyleyecek değillerdir.

Olayın bundan sonrası artık Gen. Kur. ile CHP-MHP arasındaki ağız dalaşıdır. Öymen: “Sadece ABD istiyor diye çekiliyorsak, doğru olmamıştır”. Baykal: “Harekât tamamlanmamıştır. Ameliyatta içeride parça bırakılmıştır”. Erdoğan: “Anbean her şeyden haberimiz vardı”. Büyükanıt: “Ben siyasilerle polemiğe girmem. Siz mi belirliyorsunuz görevimiz ne? Görev tamamlanmıştır diyorum ben. ABD dön dedi, döndük. Bunu kanıtlasınlar, bu üniformayı çıkartırım”. Baykal: “Siz kimsiniz? Silahlı Kuvvetler’e bu görevi veren heyetin parçasıyım ben. Zebari’den öğrendi dünya”. Erdoğan: “İspatlayın, siyaset elbisemi çıkartırım”. Bahçeli: “Gen.Kur.’un açıklamalarında kullandığı terimler PKK’ya prestij ve güç vehmedebilir”. Gen.Kur. bildirisi: “Bunlar, şehitler veren bir kuruma haksız ve seviyesiz saldırılardır. TSK’nın terörle mücadele azmine hainlerden daha fazla zarar vermektedir”. Baykal: “Hakaret ederek haklılığınızı kanıtlayamazsınız”. Bahçeli: “Hiç kimse, muhatabı olmadığı konularda durumdan vazife çıkarmaya çalışmamalıdır”. Büyükanıt: “Gen.Kur. bildirisini bizzat ben kaleme aldım. TSK’yı hedef alan karşısında bizzat beni bulur”. CHP’li Özyürek: “Milyonların oyuyla göreve gelmiş anamuhalefet partisinin siciliyle, seviyesiyle ilgili söz söylemeye, sıfatı ne olursa olsun kimsenin hakkı yoktur”.

Kıssadan hisseler

Yorumsuz verdim. Yorum şimdi:

1) “El yardımıyla Irak’a girilmez” diyen meşhur atasözü kanıtlandı.

2) Başbakan ile Gen. Kur. Başkanı’nın, “Fener tur atlasın, bikini giyerim” diyen spor yorumcusu-vâri tehditlerde bulunması şaşırtıcı oldu.

3) Bu maceradan üç unsur ciddi yara aldı: Hükümet, harekâta türban gündemini değiştirmek için ve her şeyi askere teslim ederek izin verdi gözüktüğü için. Asker, ne olduğu anlaşılamadan apartopar döndüğü ve sivillere emir verir pozisyonda gözüktüğü için. Muhalefet, “Genç Siviller”in dediği gibi, yarattığı militarist dalga kendisini bile süpürdüğü için.

4) Belki de tek kazanan, “Ben direndim, çekildiler” havası sayesinde Türkiye Kürtleri ve DTP üzerinde bundan sonra etkisini daha da artırabilecek PKK oldu.

5) Türkiye Kürtleri devletten daha da uzaklaştı. En sağlam kanıtlar: Batman Belediye Başkanı H.Kalkan: “Adını en işlek caddeye vereceğiz”. Müzik marketi sahipleri: “Bir tane bile satmayan CD ve kasetlerinden son hafta 780 adet sattık”. Kahveciler Odası Başkanı D.Ağar: “İstek üzerine kahvelerde durmadan çalıyoruz”. Dikkat dikkat: Bahsedilen kişi, Kürtlere dünyanın en yabancı gelen tipidir.

6) Türkiye şimdi evdeki bulgurdan da olabilir. K.Irak Parlamentosu TC üslerinin kaldırılmasını istedi. ABD’li Korg. Odierno “PKK’yla görüşün” dedi.

7) Şimdi sıra, bu nafile harekâtta 240 PKK’lıyı “etkisiz hale” getirmek için harcanan yaklaşık 1,5 milyar dolarla Güneydoğu’da kaç bin işsize iş verilebileceğinin hesabını yapmaya geldi. Bir de, bu masrafın halkın sırtından hangi yeni vergilerle çıkartılacağına.

8) Kürt sorunu için şiddet dışında hiçbir çözümümüz olmadığı bir daha anlaşıldı. Tabii, hükümetin en son hoşluğu hariç: İki baraj yapmak ve sınırdaki mayınları temizlemek için beş yılda 12 milyar dolar ayırmak. Tam, Nasrettin Hoca’nın “Peşin parayı görünce gülersin değil mi?” fıkrası. İyisi mi, siz Emniyet Gn. Md. resmî sitesinde verilen moralle idare edin. “Bunları biliyor musunuz?” bölümünde şunlar yazıyor: “Örgüt içerisindeki bayan militanların erkeklerin zevk aracı olduğunu, erkek militanların da homoseksüel ilişkilere girdiklerini, genç kızların ise istemedikleri ilişkilere zorlandıklarını…” (www.egm.gov.tr/temuh/mucadele1.html , www.egm.gov.tr/temuh/mucadele1.html 12.03.08 tarihinde indirilmiştir)

Önceki Yazı
Sonraki Yazı