Baskın Oran

Allah söyletti

Büyüklerimiz derlerdi ya, tam öyle. Çünkü, İyi İnsan Kılıçdaroğlu’nun İyi ile Kötü’yü dengeleyeceğim diye yerlerde sürünmeye bıraktığı CHP, ulusalcı ekipten Prof. Birgül Ayman Güler’in diğerlerini temsilen “Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz” demesi üzerine bulunmaz bir tarihî fırsat yakaladı. Parti bu vesileyle bu ekipten artık kurtulabilirse, Ecevit’in 73 ve 77’de yakaladığı ivmeyi yakalayabilir.

Ulusalcı ekip hakkında artık söylenecek tek şey, “Uğurlar Ola”dır. Ama durumun hâlâ farkında olmayan ve suçu medyaya atan Kılıçdaroğlu’nun 2007’de kimleri TBMM’ye taşımış olduğuna bakmak, bu vesileyle öğretici olacak.

Ne oldukları çok net

Bu ekip, laik ve sol terminoloji kullanarak, antiemperyalizmi bayrak yaparak Asker’e davetiye çıkartan ekip. Genelkurmay Türkiye’yi titretirken, 2007 Cumhuriyet Mitingleri’nde başrole çıktı. 17 Nisan Tandoğan mitinginde Prof. Güler konuştu: “Türkiye’nin güvencesi Kemalist orduyu bağrımıza basıyoruz”. Devam etti: “Memleketin savunması ABD’nin eline bırakılmışsa, memleketin bütçesi İMF’ye teslim edilmişse, Türkiye sömürgeleştiriliyorsa, Türkiye parçalanmak isteniyorsa, Kemalist ordu konuşacak, üniversite konuşacak, yargı konuşacak!”  Kendisi şimdi Boşnak olduğunu söylediğine göre, tam uyar: “Mühtediler [din değiştirenler] daha mutaassıp olur”muş. Tabii, “Türkiye’nin Yugoslavya gibi parçalanmasını istemiyorum” derken, burada “Sırp rolü” oynadığının bile farkında değil.

Bu ekip, Gayrimüslim ve Kürt vatandaşlara nefret söylemi kullanan, AB düşmanlığını yöneten ekip. Üstelik, İslamcılık yaparak: “AB’ye gireceğiz derken dinimiz elden gidiyor. Ben bir Müslümanım. Ülkemde Müslümanlığın gerilemesine razı olamam”. Ocak 2005 tarihli bu sözler Rahşan Ecevit’ten. TBMM dışında kalan ulusalcılardan, Mülkiye’nin 1402’lik “solcu” hocası Prof. Alpaslan Işıklı da aynı fikirde: “Hıristiyan misyonerliği başını alıp gitmektedir. İstanbul’u, başında Ortodoks Patriğinin bulunduğu bir dukalığa dönüştürmek isteyenlerin iştahları iyiden iyiye kabarmıştır. Elimize bedava İncil tutuşturuyorlar”. Devam ediyor: “Bir kısım yurttaşlarımız, ‘Hepimiz Ermeniyiz’ diye bağırarak sokaklara dökülmek noktasına gelmişlerdir. Bir başka bölümü, Güneydoğu’daki yurttaşlarımızın haklarını savunmak görüntüsüne bürünmüş bölücülerdir”.

Millet-i Hakime her yerde

En önemli resmî kurumlarımız da koroya dahil. Bremner adlı Avustralyalı gazeteci, 24 Haziran 1997’de ‘Son Çare’ adlı TV programında kendisinin ‘Gizlice Hıristiyanlığı yaymaya çalışan bir din tüccarı olarak lanse edildiği’ iddiasıyla tazminat davası açtı. Dava, sonunda Yargıtay Hukuk Genel Kurulu tarafından reddedildi. Şu gerekçeyle: “Büyük çoğunluğun kabul ettiği dinde devlet bazı koruyucu tedbirler alabilmektedir”. Yani Yargıtay’ın laiklik anlayışına bakınız ki, bir dinin devlet tarafından korunmasını onaylıyor. Kim demiş, ulusalcılık milliyetçiliğin laik türüdür, diye?

Ulusalcı ekip, Asker hayranlığı ile Kürt-Ermeni düşmanlığını birleştiriyor. Yine CHP milletvekili yapılan Prof. Nur Serter 29 Nisan Çağlayan mitinginde konuşuyor: “‘Ne mutlu Kürdüm ya da ‘Ne mutlu Ermeniyim’ demek insan hakları ve demokrasi diye yutturuluyor. Bir Türk vatandaşı olarak, bir ulusalcı olarak TSK’ya şükranlarımı sunuyorum”.

Nasıl ki çoğu bilgisayarın işletim sistemi Windows ise, bu kafanın işletim sistemi de “Millet-i Hakime” ideolojisi: “Müslüman, Gayrimüslim’e hakimdir”. Daha doğrusu, ülkenin dört bir yanında Gayrimüslimlerin sürekli katledilmesine dayanak oluşturan bu ideolojinin laik ve sol terminoloji kullanarak “güncellenmiş” biçimi.

Ulusalcılığı artık tanıyalım

Bu Millet-i Hakime, “güncellenmiş” olduğu için, fena halde melez. Çünkü Müslüman oldukları halde Kürtlere de saldırıyor. “Ulusalcılık” tam da bu, zaten: “Müslüman-Türk grubun hakimiyeti”. Prof. Güler “Türk ulusu” diyor, “Kürt milliyeti”yle eşit tutulamaz. Ulus, malum, “millet”in Öztürkçesi. Biri millet, öteki milliyet oluyor. 29 Ocak tarihli Radikal’de de ayrıntısıyla yazdım:

Siyaset biliminde Millet (nation), Milliyet (nationality), Halk (people) diye bir üçlü geçer. Burada derecelendirme yukarıdan aşağıya doğrudur. Yani “Milliyet”, “henüz millet düzeyine ulaşamamış” insan topluluğudur. Prof. Güler bunu Millet’le mukayese ediyor ve ortaya düpedüz bir “bilimsel aşağılama” çıkartıyor. Fakat bu söylendiği gibi ırkçılık değil. Düpedüz milliyetçilik/ulusalcılık. Siz bunu ırkçılıktan daha matah bir şey mi sanıyordunuz?

Türk ulusu ile Kürt milliyetinin eşit tutulamayacağını söyleyen Prof. Gülen her yerden sıkıştırılınca dedi ki: “Türkler ile Kürtler tabii ki birbirine eşittir”. Bu cümle dikkatinizi çekti mi? Bu, aynen, Org. İlker Başbuğ’un da, R. T. Erdoğan’ın da söylemi: “Kürt sorunu yoktur, Kürt kardeşlerimizin bireysel hakları vardır”. Kürt meselesinin yaklaşık bir asırdır ilk defa çözüleceği umut ve beklentisinin doğduğu şu günlerde, egemen çoğunluğun bu tür tahrikçi nefret söylemleri millet’i fena bölüyor.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı