Baskın Oran

Video: Montrö Sözleşmesi tartışmaları, emekli amirallerin açıklaması | Çetele – Artı Tv

Artı TV’de ekrana gelen ve Erdoğan Aydın, Fikri Sağlar ve Ahmet Faruk Ünsal’ın birlikte sunduğu Çetele programının bu haftaki konuğu Siyasal Bilimci, Profesör Doktor Baskın Oran oldu.

1969 yılından beri Türkiye’nin dış politikalarını incelediğini söyleyen Baskın Oran, bugün Türkiye’nin dış politikasının olmadığını söyledi. Aynı zamanda Dış İşleri Bakanlığı da yok diyen Ordan, “Sadece iç politika var, onun da tek bir anlamı var; AKP-MHP’nin iktidar kalmaya devam etmesi” ifadelerini kullandı.

AKP ve MHP koalisyonunun iktidarda kalabilmek adına dış politikada neye ihtiyaç varsa onu yaptığını dile getiren Oran, “Bir numaralı öncelik, Trump. İçerde bir kol değneği vardı, Bahçeli, dışarda da bir kol değneği vardı Trump. Trump gitti üzerine Biden geldi. Biden’ı nasıl memnun edebilirim diye uğraşıyor. Bu da en kolay, şuanda bir iç, bir dış politika sorunuyla tamamen eli bağlanmış olan Putin’in sırtından olacak” dedi. Rusya’da, iç politika olarak Rus muhalif Aleksey Navalnıy’nin cezaevinde açlık grevinde olmasını gösteren Oran, dışarda ise Ukrayna ile yaşadıkları sorunların Putin’i zora soktuğunu ifade etti.

Birinci bölüm (Montrö):

“İktidar, darbe mağduriyeti yaratarak oy kaybını gidermek istiyor” diyen Ahmet Faruk Ünsal, “Neden darbe diyorlar? Vay efendim hepsi emekli askermiş, gece 12’de yayınlanmı… Yahu siz gecenin 12’sinde Uluslararası Sözleşmeleri iptal eden Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri yayınlıyor, imzalıyorsunuz. ‘Ordu göreve’ gibi bir ibare olmadığı sürece, ya da ordunun siyasetten daha üstün bir konumda olduğunu özendirme gibi bir ibare yoksa, o alana dair uzman görüşleri olarak kabul edilmelidir bu bildirgeler” ifadelerini kullandı.

Denizcilikten Sorumlu Devlet Bakanlığı görevi yaptığını hatırlatan Fikri Sağlar, Montrö’nün Türkiye için öneminden bahsederek, iktidarın “Boğaz’dan gemiler ücretsiz geçiyor” diyerek İstanbul Kanalı yapmak için argüman geliştirmesini eleştirerek, “Ülkeler Boğaz varken neden İstanbul Kanalı’ndan geçsin” dedi.

İkinci bölüm (emekli amiraller bildirisi): 

 

Önceki Yazı
Sonraki Yazı