Baskın Oran

Video: İktidar dehşetengiz bir ortaoyunu oynuyor, şöyle… | Ufuk Turu

Ufuk Turu –

AKP ve Saray çevresinde son bir aydır peşi sıra krizler yaşanıyor. Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden Instagram üzerinden istifa etmesiyle belirginleşen çatlak her geçen gün büyüyor.

Albayrak’ın istifası sonrasında Erdoğan biz dizi ekonomi ve hukuk reformu başlayacağını söyledi. Bu açıklamadan güç alan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu(YİK) üyesi Bülent Arınç, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın isimlerini vererek serbest bırakılmaları gerektiğini ifade etti. Arınç’ın açıklamaları iktidar ortağı MHP’de ve Saray çevrelerinde rahatsızlık uyandırdı.

Salı günü gerçekleşen AKP grup toplantısında konuşan Erdoğan, Arınç’ı “fitne odağı” olarak ilan etti. Böylece çatlak biraz daha derinleşti ve Arınç, YİK üyeliğinden istifa ettiğini duyurdu.

Ahval Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Baydar ve Ahval Yazarı Prof Baskın Oran’ın birlikte hazırladıkları Ufuk Turu programında bu hafta AKP’nin kriz yönetiminden bizzat krize dönüşmesini, iktidarda kalma hırsını ve tüm bunların karşısında muhalefetin durumunu analiz ettiler.

 

Önceki Yazı
Sonraki Yazı