Baskın Oran

Video: Gündemi değerlendiriyoruz… | Erkam Tufan – Açık ve Net

Arkadaşlar, selamlar.

Dün size yolladığım “Açık ve Net” video programı sırasında, A. Öcalan’ın yerine geçme konusunda MİT Müsteşarı H. Fidan’ın S. Demirtaş’a teklifte bulunması konusuyla ilgili olarak, veri eksikliğinden kaynaklanan bir kronoloji hatası yapmışız. Bu konuyu sanki yeni cereyan etmiş gibi ele alıp tartışmışız.

Ancak dün (02 Aralık) akşamüstü geç vakit basında açıklandı ki, bu konu bugüne değil, 2014’e yani Kürt Çözüm Süreci dönemine aittir. Oysa bizim Açık ve Net’deki üçlü tartışmamız saat 16.30’da başlamıştı.

Mesela ArtıGerçek’in dün 17.21’de girdiği haber olayı açıklıyor ve dönemine şöyle oturtuyor:

“Demirtaş, ‘MİT Müsteşarı Hakan Fidan sizinle hangi tarihte görüşmek istedi? Bu görüşmede size, Öcalan’ın yerine geçme teklifi mi yapılacaktı? Görüşme talebini niçin reddettiniz?’ sorusuna şu cevabı verdi: “Aslında tüm bu soruların yanıtlarını, dünkü [01 Aralık] duruşmadaki [Kobani davası] savunmamda detaylarıyla anlattım. Ancak ne yazık ki, savunmamın basına yansıyan kısımları son derece eksik ve yetersiz oldu. Sözünü ettiğim görüşme talebi, 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında, İmralı Heyeti Üyesi Sırrı Süreyya Önder aracılığıyla bana iletilmişti. Hatırlarsınız, o dönem Çözüm Süreci’ydi ve İmralı Heyeti, Hükümet yetkilileri ve MİT Müsteşarı ile sık sık bir araya geliyordu (…) PKK liderliği teklifinden söz etmiyorum elbette, bu çok absürt olurdu tabii ki.”

Dolayısıyla, Açık ve Net’te konuyu yorumlarken olay sanki günümüzde cereyan etmiş gibi algıladık ve tartıştık.

Bağışlanmamız dileğiyle sağlıklar diliyor ve sevgiler yolluyorum.
b.

 

Önceki Yazı
Sonraki Yazı