Baskın Oran

Video: Erdoğan dış politikası ile Türk dış politikası apayrı şeylerdir | Yavuz Baydar – Sıcak Takip

Türkiye ve Yunanistan arasında başlayan Doğu Akdeniz krizi aratarak devam ediyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Türkiye ve Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de olası çatışmaları önlemek üzere teknik görüşmelerin başlaması için mutabakata varıldığını duyurdu.

Stoltenberg’in açıklamasına şerh koyan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, “Müzakerelerin başlaması için Türkiye tehdit etmeyi bırakmalı” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da görüşmeleri “ön koşulsuz” kabul ettiklerini ancak Yunan mevkidaşının kabul etmediğini savundu ve “Yunanistan bir kez daha diyalogdan yana olmadığını gösterdi” açıklamasını yaptı.

Bunun üzerine Nato Genel Sekreteri Stoltenberg yeni bir açıklama yaparak, Türkiye ile Yunanistan askerî heyetleri arasında teknik görüşmelerin başladığını, henüz bir mutabakata varılmadığını duyurdu.

Sıcak Takip’te Ahval Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Baydar, konuğu Siyasetçi-Akademisyen Prof. Baskın Oran’la Türkiye ve Yunanistan arasında devam eden Doğu Akdeniz krizini değerlendirdi.

Türkiye, Yunanistan ve Nato’dan art arda gelen açıklamaları değerlendiren Oran, “AB ve NATO iki batılı devlet arasında kavga istemiyor. Yunanistan, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de almış olduğu güç pozisyonunu fiili olarak sona erdirmesini ve sonrasında görüşmelere geçilebileceğini söylüyor.”

Oran, Türkiye’nin “önkoşulsuz” görüşmeleri kabul etmesinin sebebini ise şöyle açıklıyor, “Erdoğan dış politikasının -Erdoğan dış politikası diyorum çünkü bu Türk dış politikası değil- görüşmelere hazırız demesinin sebebi, AB, Rusya ve ABD’den gelen sinyaller:

Türk heyeti Moskova’ya gittiğinde Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriyeli Kürtlerin heyetini ağırlıyordu, ABD’nin 33 yıldır ambargo koyduğu Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ambargoyu kaldırması, AB devamlı mesaj yolluyor zaten… Dolayısıyla Erdoğan dış politikası en başta yapması gerekenleri şimdi yapmaya başladı.”

Oran, Doğu Akdeniz krizinin sürekli tırmanışında ise, Türkiye ve Yunanistan’ın birçok hatası olduğunu söyledi. Oran, hataları şöyle sıraladı: “Erdoğan, iç politikada iktidarı korumak için dış politikada fazla sivri davrandı. Sadece iktidarda kalabilmek için dış politikayı yönetmek ülkenin başını büyük belaya sokar. Dımdızlak kalmış bir vaziyette Türkiye… Erdoğan dış politikası sadece iç tribünlere oynuyor ve tek amacı iktidarını korumak…

“ Yunanistan’ın ise geçmişten bu yana karasuları ve hava sınırları üzerinde tek taraflı bir çok değişiklik yaptığını söyleyen Oran,”Yunanistan’ın en büyük hatası ise, adaların silahlandırılması…” diye konuştu.

Türkiye ve Yunanistan arasında devam eden Doğu Akdeniz krizine dair soruları Ahval Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Baydar sordu, Akademisyen-Siyasetçi Baskın Oran yanıtladı.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı