Baskın Oran

Resmî yeminden duaya, duadan şeriata Türkiye

Erdoğan’ın okuduğu resmî yemin, saat tuttum 0 dakika 57 saniye, 3 salise sürdü. Kendisinin göreve başlaması üzerine Saray’da düzenlenen törende Diyanet Başkanı Ali Erbaş’ın okuduğu Arapça ve Türkçe dua ise 4 dakika 46 saniye sürdü.

“Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine andiçerim.”

Bu metin, Anayasa Md. 101’in “Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir.” hükmüne rağmen CB Erdoğan’ın 3. kere seçilerek okuduğu resmî yemin. Saat tuttum, okuması 0 dakika 57 saniye, 3 salise sürdü.

Yine saat tuttum, 4 dakika 46 saniye sürdü. Bu da, kendisinin göreve başlaması üzerine Saray’da düzenlenen törende Diyanet Başkanı Ali Erbaş’ın okuduğu Arapça ve Türkçe dua.

***

İnsan bu iki metin arasındaki bu süre farkını manidar buluyorsa, CB Erdoğan’ın seçilişi öncesi ve sonrasındaki gelişmeleri de normal buluyor. Kısa bir kronolojik seçki yapalım.

02.05.2023 – Meclis’in yeni yasama yılı, kadını şiddete karşı koruyan 6284 sayılı yasayla ilgili tartışmalarla başladı. İstanbul Sözleşmesi’nden tek imzayla ayrılan iktidarın yeni ortağı Yeniden Refah Partisi lideri Fatih Erbakan, yasanın değişmesini istedi.

***

04.05.2023 – TBMM Çocuk İstismarını Araştırma Komisyonu Raporu’nda, Diyanet’in istismara bakışı yer aldı. Kanunlara göre normalde 18 olan evlilik yaşını dikkate almayan Diyanet’in evlilik için “ergenlik çağı” vurgusu yapması dikkat çekti.

***

09.05.2023 – Diyanet’in, “Evlatlıkla evliliğe mani bir durum yoktur” fetvası hakkındaki suç duyurusu, “İfade özgürlüğü” gerekçesiyle işleme konulmadı.

***

18.05.2023 – Süleymancılar, Brezilya’daki Amazon ormanlarından Yerli çocukları getirip tarikat yurtlarına yerleştirdiler.

***

19.05.2023 – Benim de 1963 mezunu olduğum İzmir Atatürk Lisesi’nde her yıl 29 Ekim ve 19 Mayıs’ta oğlanlarla kızların lisenin ön bahçesinde gerçekleştirdiği vals gösterisi dinci kesimlerin tepki gösterebilecekleri gerekçesiyle bu yıl iptal edildi.

***

21.05.2013 – Cuma namazında Sultangazi Cebeci Camii imamından: “Kardeşim, silahlarınızı hazırlayın. 28 Mayıs akşamı silahlarınızı ayarlayın, benim iki tane silahım ağzına kadar dolu (…) Seksen yıldır bu ülke (…) Ermeni döllerinden ne çekiyor. Bu kadar şehitlerimiz var.”

***

22.05.2023 – AKP listelerinden TBMM’ye 4 milletvekili sokan HÜDA PAR yönetimindeki Mehmet Fatih Anal’ın, kırmızı bültenle aranırken 2009’da İsviçre’de yakalandığı ortaya çıktı. İsviçre tarafından Türkiye’ye iade edilmeyen Anal, daha sonra kendi isteğiyle geldi ve ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

***

25.05.2023 – İçişleri Bakanı S. Soylu Kürd’ü Kürd’e kırdırma politikasını konuşturdu: “HÜDA PAR anti Amerikancıdır. HÜDA PAR’ın terörle iltisakı yoktur.”

***

26.05.2023 – Diyanet Başkanı Erbaş konuştu: “Üniversitelerde öğrencilerimiz ezan sesleri eşliğinde ders dinleyecek.”

Cuma’yı Büyük Çamlıca Camii’nde kılan CB Erdoğan konuştu: “Rabbim nice fetihlere yürümeyi bizlere nasip etsin. Şimdiden bu fetihlere adım atmaya bizleri muktedir eylesin.”

28 Şubat 1997 “post-modern darbesi” mağduru olduğunu söyleyen HÜDA PAR İstanbul İl Kadın Kolları Yönetim Kurulu Üyesi Gülsüm Sena Kiraz Oktuay’ın 1997 doğumlu olduğu çıktı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Hani LGBT+Q diyorlar ya, onun içerisinde hayvanla insanın evlenmesi de var” dedi.

***

01.06.2023 – Eskisehir’de her kademeden tüm okullara “manevi değerler” adı altında ders ve konferans vermek üzere imamlar gönderiliyor.

Aynı “manevi değerler” uygulaması İzmir’de de başlatıldı

Cüppeli Ahmet Hoca erkekleri uyardı: “Tokalaşma sırasında [elini fazla uzun tutma!] Çünkü neden? Belki bir adam karşı taraftaki bir adama cinsel meyil duyar.”

***

04.06.2023 – Yeni atanan Milli Eğitim bakanının 2014’te “Karma eğitim zorunlu değil” dediği ortaya çıktı.

Hiranur Vakfı’ndaki çocuk istismarını savunan Cağaloğlu Anadolu Lisesi Müdürü, mezuniyet töreninde sırtlarını dönen öğrenciler tarafından protesto edildi.

Bilal Erdoğan’ın mütevellisi olduğu TÜGVA’nın İstanbul’da 238 devlet okulunda yaz boyunca dinsel eğitim düzenlemesi kabul edildi.

***

05.06.2013 – İsmailağa cemaati bağlantılı Uzlet İlim Yayma Derneği başkanı zihinsel engelli E.D.’ye istismar öncesi imam nikâhı kıydı. Olaydan 15 gün sonra genç kadın intihar etti. Başkan tutuklandı.

***

06.06.2023 – Hiranur Vakfı olayında 6 yaşında nikahlanan çocuğa ilişkin “Utanç Davası”nda savcının görev yeri kendi talebi olmadan değiştirilmişti. Yeni savcının izinli olduğu gerekçesiyle şimdi de dava ikinci defa 17 Temmuz’a ertelendi. Bu arada vakıf kurucusu baba Yusuf Ziya Gümüşel, ilk ifadeyi alan kadın savcı ve psikolog hakkında çocuğu yönlendirme gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Cübbeli Ahmet Hoca İBB Başkanı E. İmamoğlu ile CHP’li belediyeler hakkında konuştu: “Tehlike büyük. İstanbul’da belediye seçimleri var. İstanbul’un ne hale geldiği ortada; ne zararlar ne zevaller. İstanbul da maalesef karşı tarafta, Ankara da öyle. Biz şeriatçıyız, demokrasiye inanmıyoruz, reddediyoruz.”

Önceki Yazı
Sonraki Yazı