Baskın Oran

Meral Akşener olayı üzerine yorum | Artı Gerçek

Artı Gerçek yazarları yorumladı: ‘Beşli masa, HDP’nin de desteğiyle seçimi kazanır’

Artı gerçek yazarları Meral Akşener’in, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’a cumhurbaşkanlığı adaylığı çağrısı yaparak, Altılı Masa’dan ayrılma sinyali verdiği açıklamasını değerlendirdi.

BASKIN ORAN: İNTİHAR + CİNAYETE TAM TEŞEBBÜS

Başlığı rahatça şöyle de koyabiliriz: “Akşener’in Altılı Masa’dan çekilişi: İntihar + Cinayete Tam Teşebbüs”.

1) İntihar. Çünkü başka bir partinin (CHP), aday olmadıklarını ifade etmiş iki belediye başkanını aday gösteren İYİP genel başkanı kendisini ve partisini bitirmiştir.

Mefhum-ı muhaliften düşünmek çoğu zaman mevcut saçmalığı en iyi biçimde ortaya çıkartır: CHP kalkıp da İYİP içinden iki kişiyi aday gösterseydi M. Akşener ne yapardı?

2) Cinayete Tam Teşebbüs. Çünkü bunca zamandır toplanıp duran Altılı Masa’yı bu noktaya getirip silkelemenin sonucu şu olabilir:

R. T. Erdoğan’ın, daha asil üye-yedek üye ayrımını bile yapamamış olan YSK’yi ayarlayarak, tekrar seçilmesi. Yani Türkçesi, zaten şu anda her saniye daha yoğun baskı altına alınan Türkiye’nin zifiri karanlığın dibine itilmesi.

Kemal kazandı deyişimin sebebi:

Akşener hep fazlasıyla oynaktı. K. Kılıçdaroğlu şimdiye kadar hep düzgün hareket etti; hiç “faul” yapmadı.

Şimdi Akşener’in vurduğu bu darbe kendisini seçmen gözünde yüceltecek çünkü günahsız biçimde arkadan vuruldu. Üstelik “dışarıdan” değil “içeriden” vuruldu.

Türkiye’de seçmen mağduru sever. 1950’de Menderes öyle geldi. 1965’te Demirel öyle geldi. 2022’de Erdoğan öyle geldi.

Kılıçdaroğlu da “sapına kadar” mağdur.
*
Bu durumun gösterdiği gerçek: Akşener partisine hiç hâkim değilmiş.

Parti yamalı bohça idi: 1) Eski MHP’liler; 2) Reforme MHP’liler; 3) Her partide bir miktar bulunan oportünistler; 4) R. T. Erdoğan’ı desteklemekte Bahçeli’nin yerini almak isteyenler.

Başkaları da olabilir.

Zaten İYİP’in MHP’yle benzerliği hatta ayniyeti şuradan belliydi ki, MHP oy kaybettiği oranda İYİP kazanıyordu. Zaten Akşener’i coşturan da buydu.

Bu MHP bileşenlerinden birincisi şimdi Akşener’e hâkim oldu. Durumun gösterdiği budur. Artık beklenen, partiden şakır şakır istifalardır.
*
Akşener partisine söz geçiremez miydi?

Geçiremez olduğu anlaşılıyor. Çünkü yukarıda saydığım 4 kategorinin dördü de “iktidar” olmanın nimetlerini fevkalade acıkmış biR vaziyette alesta bekliyorlardı. Hangisini tatmine kalkışsa, diğerleri isyan edecekti. Mama bekleyenleri doyurmak ancak tek başına “cumhurbaşkanı yardımcısı” yapılmak sonucu biraz daha mümkün olabilirdi.

Onu denedi. Ama olacak iş değildi. 2018’de CHP’nin 15 milletvekilini ödünç vererek grup kurdurduğu İYİP’in bodur boyuyla ikinci büyük parti CHP’den daha öne çıkması siyasetin doğasına aykırı idi. Diğer 5 partiye de büyük hakaret.

Üstelik, “Ben CHP’den iki kişiyi aday gösterdim” gibi bir gerekçeye dayanarak.

Yani, ayıptır söylemesi, Brütüs avına çıkarak.
*
Başa dönelim:

Meral kaybetti, Kemal kazandı.

Bu tablo sonuçta cumhurbaşkanlığı seçimlerine de yansıyabilir. Kemal’i cumhurbaşkanı yapabilir.

 

Önceki Yazı
Sonraki Yazı