Baskın Oran

Kürtler ve Kuzey Irak | Aksiyon

1- Devletin Öcalan’dan yararlanmıyor olması bir stratejik politika mı? Nedeni ne?

Ben Kundakçı Paşa’nın ne demek istediğini anlamadım, çünkü anlaşılmıyor. Açık konuşmuyor. Herhalde, serbest bırakılsın da siyasete başlasın, Kürtler bölünsün demek istemiyor. Herhalde, Öcalan’ı öldürürüz diye Kürtleri tehdit edip susturabiliriz de demek istemiyor. Anlamadım. Tahmin yapamam.

2- Osman Öcalan AB’yle görüşüyoruz, silahları bıraktık tarzındaki açıklamalarıyla iyi bir PKK imajı mı çizmeye çalışıyor? PKK içindeki konumu zamanla nasıl olacaktır?

Osman Öcalan önemli bir lider değil. Hele, abisiyle çatıştıktan sonra ve ABD’ye açıkça teslim olduktan sonra. Ayrıca, özellikle 11 Eylül olayından sonra PKK artık silahları bırakmaya mahkum. Ama şunu da ilave edeyim: Türkiye de güç kullanma stratejisini ve asimilasyon hevesini bırakmaya mahkum!

3- Son Irak Savaşıyla PKK yeniden hayat mı buldu?

Hayır. Bir silahlı Kürt milliyetçiliği örgütü olarak PKK şu anda bitmiştir. Sebebini yukarıda söyledim. PKK’yı tekrar doğurabilecek tek bir şey vardır: Türkiye’nin, hiçbir şey olmamış gibi, sertliğe ve asimilasyon politikasına devam etmesi. Yani, Kürtçe eğitimi vs.’yi önlemeye teşebbüs etmesi.

4- Aralıktaki Avrupa Birliği Zirvesi öncesi PKK ne yapacaktır? Nasıl bir strateji izleyecektir?

Eğer aklı varsa, Türkiye’nin AB’ye girmesi için dua eder. Çünkü PKK da bu geminin içinde. Tabii, aklı başında PKK’lılardan bahsediyorum. Ama bu nitelemenin dışında olanlar birkaç yerde daha bomba patlatabilirler; hiçbir anlamı ve önemi yoktur birkaç kişinin daha ölmesi dışında.

5- “ABD Telafer’de basitçe yönlendirebileceği bir Kürt devleti bulunmasını istiyor” görüşüne katılıyor musunuz?

Neden Telafer’de, anlayamadım. Herhalde K.Irak’ta demek istediniz. Öyle ise, bu görüşe kim katılmıyorum diyebilir ki? ABD’nin Kürtleri kukla olarak kullanmak istediğini Kürtler de biliyor. Kara gözlerine aşık olduğu için mi yapıyor bunları? Irak’ın hukuk ve ahlak dışı işgali sırasında kendisine yardım eden tek Iraklılar olduğu için yapıyor.

Tabii ki bu, Kürtler için, çok olumlu bişey değil. Ama, itiraf edelim: Saddam ve Irak bu insanlara çok çektirdi. Bu yüzden yılana sarılıyorlar. İşte, insanları bu hale getirmemek lazım. Bu, Türkiye’nin ve tüm ülkelerin de kulağına küpe olması gereken bir durumdur.

Diğer yandan, ABD Kürtleri şimdiye kadar tam üç kere iyot gibi açıkta bıraktı ve katliama uğramalarına yol açtı. Kürtler bunu hatırlasalar ve bütün kartlarını ABD üzerine oynamasalar iyi ederler. En nihayetinde, Araplar ve Türkmenlerle birlikte yaşayacaklar. Karalara hapsolmuş yaşayacaklar ve bu karalar da Kürtlerin pek dostu değil. Bağımsızlık şarkıları Kürtler için zararlıdır; federe devlette karar kılsalar ve Araplarla anlaşsalar, dördüncü bir defa terk edilme olayına hazırlıklı girmiş olurlar. Çünkü büyük devletler daima böyle yapar. Limonu sıkar, kabuğunu atar.

Aksiyon

Önceki Yazı
Sonraki Yazı