Baskın Oran

KaosGL Röportajı

Sivil anayasa hakkında ne düşünüyorsunuz? Gerçekten sivil mi?

Akademisyenlerin hazırladığı taslak fena değildi. Tabii ki “korku”yla markeydi, devamlı bunu yansıtıyordu, ama yine de fena değildi. Gerçi daha kesin olarak ortaya çıkmadı ama, haberlere bakılırsa şimdi AKP’nin süzgecinden geçmiş biçimi 82 Anayasasının “düzeltilmiş” bir türü. Yazık oldu. Korku gerçekten dağları bekliyor. Yüzde 47 almış bir AKP fena halde yıldı. Oysa, bir anlayabilse, askerler de ondan korkuyor…

Anayasa taslağında azınlık hakları açısından durum nedir? Sivil anayasanın yurttaş kavramı içinde eşcinseller var mı?

Yukarıda da söylemeye çalıştığım gibi, yapılmakta olan anayasa 82 faşizan rejiminin anayasasından daha iyi. Daha birey odaklı. Ama bu korku ortamında çok fazla da umut beslememek lazım ne yazık ki. AKP, yaptığı bir sürü saçmalığın cezasını topluma ödetecek çünkü “devletçi” saldırı karşısında fazla direnemeyecek.
Tabii ki eşcinsellere atıf yok; olmasını mı bekliyordunuz; bireye olsun yeter zaten. Daha bu ülkede “eşcinsel varoluş” kabul edilmiyor. Sadece kadın ve erkek türü kabul ediliyor. Nitekim, akademisyenlerin hazırladığı taslakta da bu yaklaşık hakim. Md.9 ve Md.46 “cinsiyet ayrımcılığı”nın olmayacağını söylerken buradan kalkıyorlar. Taslakta “toplumun özel olarak korunması gereken kesimlerine ayrımcılık” yasaklanırken de durum böyle.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı