Baskın Oran

İstanbul’daki Timeout Dergisine Röportaj | Elem Tuğçe Oktay

Cumartesi günkü açılış kampanyanızdaydık. Yaşar Kemal, Adalet Ağaoğlu gibi yazarlar, Türkiye’nin aydınlarının yanı sıra Pelin Batu, Harun Tekin gibi genç ve daha medyanın önündekilerde kampanyaya destek veriyorlar. Siz nasıl görüyorsunuz bağımsız sola destek veren kesimi?

BEKLEDİĞİMDEN ÇOK ÇOK DAHA GÜÇLÜ. DEMEK Kİ AZ BULUNUR BİR “MOMENTUM”, YANİ “ÖZEL BİR AN” YAKALAMIŞIZ. ŞU ÜÇ OLAYIN KESİŞME NOKTASINDAYIZ GALİBA: 1) DÜZEN PARTİLERİNDEN TAM BİR BIKMIŞLIK; 2) BUNUN SONUCUNDA YEPYENİ BİR SES ARAYIŞI; 3) KİMLİĞİ BUGÜNE KADAR
REDDEDİLMİŞLERİN SESLERİNİ YÜKSELTMEYE BAŞLAMALARI.
GERÇEKTEN TARİHSEL BİR OLAYA TANIK OLUYORUZ. DÜZEN PARTİLERİ BUNUN FARKINA VARIR VARMAZ BAĞIMSIZ SOL ADAYLARA BOMBARDIMANA BAŞLAYACAKLARDIR. HENÜZ TAM UYANAMADILAR GALİBA. SLOGANLARI DA ŞU OLACAKTIR: OYUNUZU ÇÖPE ATMAYIN. OYSA, BAĞIMSIZLAR İÇİN BARAJ YOK!

İşsizlik, yoksulluk ve ezilmişliğe karşı söylemler geliştiriyorsunuz. Biraz toplantıdaki genel havadan yola çıkarak soruyorum; alt sınıflar hakkında konuşanların yine aydın ve orta sınıf bir kesim olduğu yönünde eleştiriler de vardır. Siz siyasetteki ve akademideki bu sınıfsal ayrıma nasıl bakıyorsunuz?

BU, DÜNYANIN HER YERİNDE BÖYLEDİR. ALT SINIFLAR ÇOK ÇEŞİTLİ (VE ANLAŞILIR) NEDENLERLE KENDİ İÇLERİNDEN TEMSİLCİ ZOR ÇIKARTIRLAR. EZİLMEMİŞ-DIŞLANMAMIŞ AMA VİCDAN SAHİBİ AYDINLAR ONLARIN SESİ OLMAYA SOYUNURLAR. BURADA DA AYNEN BU DURUM TEKRARLANIYOR. KALDI Kİ, BU ÜLKENİN SOLCU VE TUTARLI AYDINLARININ EZİLMEMİŞDIŞLANMAMIŞ OLDUĞUNU SÖYLEMEK DE NE DERECEYE KADAR DOĞRU BİLEMEM. KENDİMDEN ÖRNEK VERMEK TATSIZ AMA, BENDENİZ ÜNİVERSİTE ÖĞRETİM ÜYELİĞİNDEN 4 KERE ATILDIM.

Bir yandan 12 Mart’tan 12 Eylül’e mağduriyet de yaşamış birisiniz. Bugün neler yaşıyorsunuz?

YOĞUN BİR MUTLULUK YAŞIYORUM. EPEY TEDİRGİNLİKLE KARIŞIK AMA. ÇÜNKÜ BUNCA İNSAN BENİM ÜZERİMDE BİRLEŞTİ, BU BÜYÜK ONURU BANA VERDİ. DİĞER YANDAN BENİM KİTAP YAZMAYA VE DERS VERMEYE DAYANAN SAKİN HAYATIM İNANILMAZ BİÇİMDE DEĞİŞTİ VE DEĞİŞECEK. BU DEĞİŞİKLİĞİ EŞİM FEYHAN’A EN AZ ZARAR VERECEK BİÇİMDE YÖNETMEM LAZIM. ZOR İŞTİR. BENİ TEDİRGİN EDEN BUDUR.

Aslında birçok kişinin merak ettiği bir konu. DTP bağımsız sol adaylığa ve sonrasında sizin isminiz belli olduktan sonra size tam destek verdiklerini söylediler ve adayların açıklanacağı son gün Doğan Erbaş adaylığını koydu. Bu süreç nasıl gelişti?

DTP YÖNETİMİ BANA GELDİ, ŞİMDİYE KADAR OLAN ÇİZGİMİ TAM ANLAMIYLA DESTEKLEDİKLERİNİ SÖYLEDİ, BİR CUMA GÜNÜ BEN ADAYLIĞIMI İLAN ETTİM, ERTESİ GÜN ÖDP, EMEP VE SDP’YLE BİRLİKTE DTP DE RESMÎ BİR DESTEK AÇIKLAMASI YAPTI. ONDAN SONRA NE OLDU BİLMİYORUM VE BİLMEK DE İSTEMİYORUM ÇÜNKÜ BU BİZİM SORUNUMUZ DEĞİL; DTP’NİN İÇ SORUNU. BİZ FİKRİYATIMIZ DOĞRULTUSUNDA YÜRÜMEYE DEVAM EDERİZ. ZATEN, DTP’NİN BÖYLE BİR DURUMU HİÇ HAKKETMEDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. AMA BUNDAN FAZLA BİRŞEY SÖYLEMEK DE İSTEMİYORUM. KÜRT BİREYLERİNDEN GELEN İNANILMAZ SAYIDAKİ DESTEK VE ÖZÜR TELEFON VE EMAİLLERİNİN VERDİĞİ MUTLULUK İKİ HAYAT BOYU YETER.

Doğan Erbaş, Birgün’deki röportajında sizin Radikal 2’de kullandığınız “PKK terörü” tabirinizin parti içerisinde tedirginliğe yol açtığı söyleniyor. Bu güvensizliği nasıl değerlendiriyorsunuz?

EFENDİM, BU TÜRDEN GEREKÇELER SÖYLEYENLERİ TATMİN EDİYORSA BİZİM İÇİN HİÇBİR SAKINCA YOKTUR.

Bir de hiçbir siyasi partiyle aynı kareye girmek istemiyor musunuz? Neticede bağımsız sol adaylık gerçek anlamda sol siyasi partilerin bir araya gelip kararlaştırıldığı bir konu…

HAYIR EFENDİM, GİRMEK İSTEMİYORUM. KAREYİ BİLMEM AMA, HİÇBİR PARTİYE GİRMEK SÖZ KONUSU DEĞİL. ZATEN MECLİS’TE SOL PARTİ YOK Kİ. TBMM MEVCUT DÜZEN PARTİLERİ TARAFINDAN YÖNETİLİR, MEVCUT DÜZEN PARTİLERİ DE FİRAVUNLARI TARAFINDAN. BENİMLE UZAKTAN YAKINDAN İLGİSİ YOK. BENİM EN BÜYÜK GÜCÜM BAĞIMSIZ BİR SOLCU OLUŞUMDAN
GELİYOR; BÜTÜN MESELE BUDUR.

DSP ve özellikle CHP’nin “solculuğunu” nasıl buluyorsunuz?

BU SORUYU HERHALDE TİME-OUT EĞLENCELİ BİR DERGİ OLDUĞU İÇİN SORDUNUZ?

Şu an bağımsız sol aday fikrinin bu kadar heyecan yaratmasında Don Kişotça bir heyecan da sezinleniyor. Mecliste tek bir ses neler yapabilir?

İNANILMAYACAK KADAR ÇOK ŞEY. VEYA, TEK BİR ŞEY: EZBERLERİ BOZMAK. BUNUN İÇİN TEK BİR KİŞİNİN SESİ BİLE YETER. SESSİZLİKTE BİR DAAANN! SESİ DÜŞÜNÜN. DAAANNN, DAAANNN, DAAANNN.. HER EZBER OKUNUŞUNDA DAAANN! DAAANNN! ŞUNU BİLMEK LAZIM. BEN ANKARA’YA İKTİDAR OLMAYA GİTMİYORUM. ANA MUHALEFET OLMAYA GİDİYORUM. A’DAN Z’YE AMA.

Neyi değiştirebilirsiniz?

HİÇBİR ŞEYİ. SADECE EZBERLERİ DEĞİŞTİRİRİM; YETER Mİ? SÖYLEYECEKLERİM O KADAR NET, O KADAR YENİ VE O KADAR MANTIKLI Kİ, EZBERE DEVAM İNSANLARI VE KURUMLARI KENDİ GÖZLERİNDE BİLE BERBAT EDECEKTİR.

Şimdiye kadar hep sağ partilere oy vermiş birinin size bağımsız milletvekili olarak oy vermesi için bir neden söyleyebilir misiniz?

SAĞ VEYA SOL. YANİ, TIRNAK İÇİNDE SOL, TABİİ. İNSANLAR, BAŞTA DA SÖYLEDİM, BÜTÜN DÜZEN PARTİLERİNDEN İKRAH GETİRDİLER. BURALARINA KADAR GELDİ. ÖYLE Kİ, ARTIK OY VERMEYİ ÇOKTAN BIRAKMIŞ ÇOK SAYIDA KİŞİ YAŞIYOR BU ÜLKEDE. BUNLAR BANA YAZIYORLAR. BAĞIMSIZ SOL ADAYLAR ÇIKMASA YİNE VERMEYECEK OLDUKLARINI, AMA BİRDENBİRE FİKİR DEĞİŞTİRDİKLERİNİ SÖYLÜYORLAR.

Birçok sol ve demokrat çevrede AK Parti hükümetine karşı gerek insan haklarında atılan adımlar konusunda, gerekse geçmişlerindeki mağduriyeti düşünülerek sempatiyle yaklaşım söz konusu. Siz buna nasıl bakıyorsunuz, kendinizde bunu gördüğünüz oldu mu?

OLDU. O MEŞHUR ERMENİ KONFERANSI OLAYINDA, ADALET BAKANI HARİÇ, BİZE EN AZ KÖTÜ DAVRANAN PARTİ AKP İDİ. HATTA BEN AGOS’TA BİR YAZI DA YAZDIM VE O ANDA BİR SEÇİM OLSA AKP’YE VERMEYİ DÜŞÜNEBİLECEĞİMİ SÖYLEDİM. AMA AKP ROKET GİBİ YÜKSELEN MİLLİYETÇİLİKTEN FENA ÜRKTÜ. ÜSTELİK, MAALESEF BU İNSANLARIN TEMELİ ZAYIF. BAKINIZ, İÇLERİNDE İNSAN HAKLARINA BÜYÜK KATKI YAPMIŞ, SESİNİ YÜKSELTMİŞLERİ NASIL TASFİYE ETTİLER: ERTUĞRUL YALÇINBAYIR, FARUK ÜNSAL, MEHMET ELKATMIŞ, MEHMET DÜLGER, DAHA NİCE ASLAN GİBİ İNSAN HAKLARI SAVUNUCUSU. AĞZINI AÇANI BİTİRDİLER.
TABİİ, BÜYÜK ÜZÜNTÜYLE SÖYLÜYORUM, DİĞER DÜZEN PARTİLERİ O KADAR BERBAT Kİ, AKP ONLARA GÖRE ZEMZEMLE YUNMUŞ SAYILABİLİR TABİİ, BEN BUNU SÖYLERKEN BİREYİN DEVLET TARAFINDAN EZİLMESİ AÇISINDAN KONUŞUYORUM; AKP BU KONUDA DİĞERLERİNDEN İYİ. AMA BİREYİN CEMAAT TARAFINDAN EZİLMESİ KONUSUNA GİRERSENİZ DURUM TABİİ Kİ DEĞİŞİR.
HANİ, BEKRİ MUSTAFA YENİ CAMİ’NİN ÖNÜNDEN GEÇERKEN YAKALAYIP CENAZE NAMAZININ BAŞINA OTURTMUŞLAR. MECBUREN KILDIRMIŞ. SONRA MEVTANIN KULAĞINA BİŞEYLER SÖYLEMİŞ. MERAK EDİP SORMUŞLAR. “ÖTEKİ TARAFTA SORARLARSA İSTANBUL NASIL DİYE, BEKRİ MUSTAFA YENİ CAMİ’YE İMAM OLDU DERSİN, ONLAR ANLARLAR, DEDİM” DEMİŞ. SİZ DE ORADAN HESAP EDİN TÜRKİYE’NİN HAL-İ PÜR MELALİNİ.

Ezel Akay’ın çektiği belgeselde size bu teklifin geldiği vakitlerde hem kitabınızı bitirmek hem de ada seyahati yapmak istediğinizi söylüyorsunuz. Seçim öncesi sorulmaz ama tatil fikri nasıl geliyor şu an?

KÖTÜ BİR ŞAKA GİBİ GELİYOR. GEÇEN AĞUSTOS’TA ERKEN EMEKLİ OLDUM Kİ VAKTİMİ EŞİM İLE KİTAPLARIM ARASINDA BÖLÜŞTÜREREK ARTIRAYIM. ALTI AY BODRUM (EŞİM BURALIDIR), ALTI AY ANKARA. BU YAZ DA ÇOCUKLARI ALIP BİR EGE TURU YAPACAKTIK. SAĞLIK OLSUN.

Geçen yazla şu geçen günleri karşılaştırdığınızda neler değişmiş?

DEDİM YA, HAYATIMIZ ALTÜST OLDU. MESELA BEN 03.00’E KADAR ÇALIŞIRIM, 04.00’TE YATARIZ, 11.00DE KALKARIZ. DÖRT YILLIĞINA BİTTİ BU HAYAT. AMA, NE YAPALIM, ŞU ANDAKİ OLAY TAM BİR “VATANİ GÖREV”DİR. SAĞLIK OLSUN.

Siyaseti sıkıcı bulanlara ne önerirsiniz?

SİYASET MİDE BULANDIRICI OLABİLİR. AMA SIKICI NASIL OLUYOR, BİLEMİYORUM. TABİİ, BİR PARTİDEN SEÇİLİP DE PARTİ GENEL BAŞKANI PARMAK KALDIRMAKTAN KALDIRMAYA ÇAĞIRIYORSA SENİ, Kİ DURUM NORMALDE BUDUR, SIKICI DA OLABİLİYORDUR. BEN ANLAMAM BÖYLE ŞEYLERDEN.

Son seçimlerde oy verdiniz mi, kime? (tabii ki bütün sorularda olduğu gibi bu soruyu da cevaplamayabilirsiniz dememe gerek yok)

VALLAHİ HATIRLAMIYORUM. ONUN İÇİN HİÇ KOYMAYALIM BU SORUYU DAHA İYİ.

İstanbul’da yaşamıyorsunuz bildiğimiz kadarıyla. Yine de bu şehir içinde vakit geçirmekten zevk aldığınız yerler nereleri?

BEYOĞLU VE BOĞAZ. BİRİNCİSİNDE HEYECAN DUYUYORUM, İKİNCİSİNDE İÇİM AÇILIYOR.

Hayatınızda en çok utandığınız şey desek?

HATIRLAYINCA GÖĞSÜMÜN DARALDIĞI BİR SÜRÜ ANI VAR BELLEĞİMDE. EPEY GERİDE KALDILAR AMA, VARLAR YİNE DE. ÖNEMLİ OLAN VAHİM HATA YAPMAMAK DEĞİL HAYATTA; AYNI VAHİM HATAYI TEKRARLAMAMAK. GÜNAHSIZ OLAN İLK TAŞI ATSIN SÖZÜ ÇOK CİDDİ SÖZDÜR; İNSANI
RAHATLATIR.

Bir uğurunuz var mı?

HAYIR. BEN BÖYLE ŞEYLERDEN HİÇ ANLAMAM. HANİ, İNSANLARIN HEP BOYUNLARINDA FALAN TAŞIDIKLARI ŞEYLER VAR, ONLARI MI KASTEDİYORSUNUZ? BEN HEP FEYHAN’IN TAŞIRIM, FEYHAN DA BENİ. BU UĞURSA, UĞURUM BUDUR.

Son soru duvarınızda kimlerin ve nelerin resmi, posteri var?

AZİZ NESİN ÜSTADIMIN. ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM ONDAN. ONUN BİR TANIDIĞI OLMAKTAN DA BÜYÜK İFTİHAR DUYDUM. FAZLAYDI TÜRKİYE’YE. FAZLAYDI DÜNYAYA.

Görüşmek dileğiyle…

Önceki Yazı
Sonraki Yazı