Baskın Oran

Dalavera Memet’in Bodrum Tarihi, Mart 2004

Dalavera Memet’in Bodrum Tarihi, Mart 2004

Dalavera Memet’in Bodrum Tarihi, Mart 2004Bodrum’un orta yerinde, herkesin tanıdığı, elinden her iş gelen bir âlem adam, Dalavera Memet. Bu yöreye rengini veren Giritliler’den, nefis bir halk adamı. Bu kitapta, Baskın Oran’la, Bodrum’la özdeşleşmiş hayatı üzerine sohbet ediyor.

Fonda, Bodrum’un sosyal ve kültürel tarihi var: Bu cennet mekândaki şen şatır yaban hayatının modernlikle tanışmasının hikâyesi… Ama ne hikâyeler, ne hikâyeler! Yerel meşhurlar, yerel efsaneler… Yenilip içilenler, âdetler… Komiklikler, tuhaflıklar… Acı olaylar, tatlı olaylar – ama illâ tatlı olaylar… Tabiatla ve denizle didişmeler… Giritlilerle “yerlilerin” didişmeleri… Canlı insan portreleri…

Ama aslolan, sohbet, burada! Bu, sırf sohbeti uğruna bile okunacak bir kitap. Ve dikkat: Dalavera Memet, Bodrumca konuşuyor!

“Şimdi, biz iki kişi gideriz, içki içiyoz de mi bura [burada]? Ben diyom, “Şu evin yanında bekle beni”. Adam gidiyo. Babam bir-iki dane daha içiyo. Sen de malsahibi. Babam diyo ki, “Ben, afedersin, bi su dökem gelem, hesabı ödeyem”. Bi kaçar, para ödemeden, öle. Öteki lokanta öle, öteki lokanta öle, en sonunda lokantacının biri: “Amma dalavera bu!” dedi, ordan babamın adı Dalavera kaldı. Bene de ordan gari, miras!”

Sayfa Sayısı: 191
Baskı Yılı: Mart 2004
Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

Önceki Yazı
Sonraki Yazı